شروع برنامه نویسی


چندی از دوستان از بنده در مورد چگونگی شروع برنامه نویسی و اینکه چه زبانی برای این کار بهتر است سئوال نمودند. تصمیم گرفتم برای کمک به این دوستان تجربه شخصی خودم را در اختیارشان قرار بدهم. در حقیقت برنامه نویسی هوش و تخصص خاصی نیاز ندارد و فقط به پشتکار شخص برمیگردد. قدرت تحلیل مسئله اولین مهارتی است که شخص برای شروع برنامه نویسی باید کسب نماید. این مهارت را شخص براحتی با خواندن چند کتاب الگوریتم نویسی و تحلیل مسئله می تواند بدست آورد.پس از آن اولین سئوالی که در ذهن فرد مطرح می شود انتخاب زبان برنامه نویسی است.بحث ما هم بیشتر در مورد انتخاب زبان برای شروع برنامه نویسی خواهد بود. انتخاب های بسیاری در مقابل افراد وجود دارد که این تنوع زبان ها بعضا باعث سردرگمی فرد می شود. زبان هایی همچون C,JAVA,Basic,Pascal,Perl,… هر کدام قدرت و توانایی های خاص خود را دارند. اما در این میان برای یادگیری و شروع برنامه نویسی کدامیک بهتر و سریع تر عمل میکند؟ این سئوالیست که تمامی کسانی که میخواهند برنامه نویسی را شروع کنند با آن مواجه هستند.

پیشنهاد بنده به این دسته از افراد، یادگیری زبان پاسکال است. زبانی کاملا ساخت یافته و شیء گرا که ابتدا فقط برای آموزش زبانهای دشواری مثل C++ و جاوا بوجود آمد. این زبان تمامی انتظارات شما را برای رسیدن به هدف (یادگیری برنامه نویسی اصولی) برآورده میکند و پایه ای قوی در شما ایجاد میکند.

اما چرا پاسکال؟

به صورت کاملا سطحی که برای مبتدیان قابل درک باشد علت را توضیح میدهم. برنامه های نوشته شده در این زبان کاملا به زبان محاوره ای انسان (زبان انگلیسی) شبیه است و حتی در بعضی مواقع شخصی که از برنامه نویسی سر رشته ندارد نیز منطق آن را درک میکند. خلاف زبانهایی همچون جاوا و سی پلاس پلاس که از علائم نامفهوم و اغلب غیر قابل درک استفاده میکنند، زبان پاسکال از علائم قابل درک و روان استفاده می نماید. نحوه نوشتن برنامه ها در پاسکال بر خلاف زبانی همچون بیسیک کاملا ساخت یافته است به این معنی که دستورات در بلاک های مشخص، با شروع و پایان مشخص ، در قسمت های مجزا از هم (مثلا متغیرها در یک بخش و برنامه اصلی در بخش دیگری تعریف می گردند) و کاملا واضح و خوانا نوشته می شوند. خطایابی و اشکال زدایی در برنامه های پاسکال به خاطر ذات ساخت یافته آن، بسیار آسان بوده و به برنامه نویس از این لحاظ کمک فراوانی میکند. همچنین پشتیبانی پاسکال از برنامه نویسی شیء گرا از دیگر خصوصیات آن است که باعث شده هنوز هم در محیط های برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد. پس برای ادامه راه نگران نباشید چرا که همین اکنون از جایگاه خوبی در جهان برنامه نویسی برخوردار است و آینده خوبی هم در انتظارش می باشد.

این نوشته را در قالب PDF دریافت نمایید

در پست قبلی یکی از دوستان لطف کرده و کامنتی در مورد برنامه تاریخ شمسی ارسال کرده بودند. ایشان به اشکالات برنامه اشاره نموده بودند که جا داره همینجا از محسن عزیز به خاطر وقت گذاشتن و مشخص کردن ایرادهای برنامه تشکر کنم.

در مورد مجوز برنامه باید خدمت محسن عزیز عرض کنم که با گذاشتن کلمه Free قبل از نام برنامه در فایل Readme به صورت صریح مشخص کرده بودم که استفاده از برنامه کاملا مجانی است. در مورد OpenSource کردن برنامه هم خودم فکر کرده بودم و در نسخه بعد حتما اعمال خواهم کرد. ولی نداشتن فرهنگ OpenSource در ایران کاملا مشهوده و فکر نمی کنم لازم به توضیح بیشتر من باشه. تقریبا پنج ماه پیش روی یک پروژه کاملا سورس باز کار میکردم و قصد داشتم آن را روی وب انتشار بدم اما اتفاقی باعث شد تا دیگر روی آن کار نکنم. این پروژه در مورد مدیریت اتوماسیون کتاب فروشی ها بود. یک کار کاملا فرهنگی که با حرکت غیر فرهنگی یک آدم بی فرهنگ از دست رفت. به هر حال در مورد پیشنهاد شما فکر میکنم.

در مورد ایرادهایی که لطف کردید مشخص نمودید باید عرض کنم که ایراد اول در اسکریپت Setup بود که مسیر جاری را به عنوان مسیر پیش فرض قرار میداد که برطرف شد. و ایراد دوم به این علت است که برنامه فقط یکبار و آن هم در هنگام اجرا شدن تنظیمات را می خواند. که این ایراد هم در نسخه بعدی حتما حل خواهد شد. به علاوه در نظر دارم امکاناتی بیشتری به برنامه اضافه کنم تا از نظر کاربردی بودن چیزی کم نداشته باشد.

از شما دوست عزیز و دیگران دوستانی که لطف کردند کمال تشکر را دارم.