مشکل سایت های معرفی نرم افزار در ایران


سایت های معرفی نرم افزار در دنیای اینترنت بسیار زیاد و متنوع اند. هر کدام ویژگی های خاصی دارند. یکی نرم افزارهای روز دنیا را معرفی ، نقد و بررسی میکند و دیگری محلی برای فروش نرم افزارهاست. مثال بارز این گونه سایت ها Download.com و Softpedia هستند. چنین سایت هایی با این موضوع در ایران هم بسیارند. سایت هایی چون P30World و P30Download از این قبیل اند. (البته این دو سایت در میان سایت های ایرانی در این زمینه از بهترین ها هستند) در این گونه سایت ها فقط چند خطی در باب معرفی محصول نوشته می شود و البته لینک دانلود نرم افزار و ک . ر . ک آن نیز گذاشته می شود. نویسنده های این گونه سایت ها بعضا کاملا بدون سواد لازم نرم افزاری در مورد یک نرم افزار مطلب می نویسند. تقریبا بیشتر مطالب یا ترجمه است و یا از جای دیگری کپی برداری شده است. من شخصا تا به حال با یک سایت ایرانی برخورد نکرده ام که به صورت تخصصی محصولات نرم افزاری روز دنیا را به صورت کامل معرفی ، نقد و بررسی کند. شخصی که می خواهد نرم افزاری را روی کامپیوتر خود نصب ، اجرا و از آن استفاده کند باید از جزئیات و روش کار آن مطلع باشد. البته شاید به خاطر قوانین ایران ، این مسائل برای خیلی ها مهم نباشد اما مخاطب من همان تعداد محدودی است که به این مسائل اهمیت میدهند.

به هر حال کمبود سایتی ایرانی با مخاطب ایرانی که به نقد و بررسی کارشناسی در زمینه نرم افزار بپردازد کاملا احساس می شود. در این زمینه باید فرهنگ سازی های لازم به عمل بیابد تا یک سایت کامل برای تقد و بررسی نرم افزارهای روز ایرانی و خارجی تاسیس شود. و در چنین سایتی باید افرادی آگاه و با سواد نرم افزاری لازم مشغول به نوشتن شوند. کاملا بدیهی است که در چنین سایتی از ارائه لینک های Warez کاملا باید پرهیز نمود.

فکر میکنم با راه اندازی چنین سایت هایی بتوان فرهنگ نرم افزاری را میان مردم ایران گسترش داد. فرهنگی که مردم نرم افزارها را با آشنایی و اطمینان کامل دانلود و روی کامپیوتر خودشان نصب و اجرا کنند و از تمامی قابلیت های آن استفاده نمایند.

Advertisements