نرم افزار بانک سئوالات


این ترم درسی به نام «پایگاه داده ها» داشتیم که در مورد بانک های اطلاعاتی و زبان SQL بود. مدرس این درس در مورد هر چیزی که فکرش رو بکنید صجبت کرد غیر از بانک های اطلاعاتی . به جای اینکه زبان SQL را آموزش بده، نحوه استفاده از دیتابیس رو در ویژوال بیسیک و مخصوصا دلفی گفت. از اول ترم هم هشدار داد که پروژه این درس باید قبل از امتحان آماده باشه. اواسط ترم عنوان پروژه را «نرم افزار بانک سئوالات» معین کرد. و توضیح داد که این نرم افزار باید بتونه سئوالات چهار جوابی را با مشخص کردن جواب آنها در بانک اطلاعاتی ذخیزه کنه و همچنین قابلیت دسته بندی و گزارش گیری هم داشته باشه.

از اواسط ترم گذشت و گذشت تا به آخر ترم نزدیک شدیم. به خودم آمدم دیدم تا پس فردا باید پروژه رو به مدرس مربوطه ارائه بدم. در این میان بود که مجبور شدم این پروژه را با عجله فراوان بنویسم. شنبه این هفته ( دوازدهم خرداد) زمان تحویل پروژه و دفاع از اون بود که به خیر و خوشی گذشت. بر خلاف تصورم برنامه ی بدی نشده بود و بهترین نمره کلاس را گرفت (تصور اینکه بقیه چه افتضاحاتی نوشته بودن با خودتون).

تصمیم گرفتم سورس این برنامه را در دسترس همه قرار بدم تا از نکات آموزشی آن استفاده کنند و احتمالا آن را گسترش داده و نرم افزاری کامل ارائه دهند. (البته اگر خودم وقت کنم حتما چنین کاری انجام میدم) این برنامه با استفاده از بورلند دلفی نسخه 7 طراحی و نوشته شده. بانک اطلاعاتی آن از نوع MS Access است و روابط و قوانین طراحی نرمال سازی بانک های اطلاعاتی کاملا در آن رعایت شده. درباره خود برنامه و رابط کاربریش باید بگم که هنگام بارگذاری در حافظه، دروس و فصل های مربوط به آنها در یک TreeView قرار میگیرند و یک DataGrid مسئولیت نمایش داده ها را بر عهده دارد. با کلیک کردن کاربر روی هر یک از Nodeهای TreeView ، برنامه بر اساس درس و فصل انتخابی سئوالات را فیلتر می کند. قابلیت های اضافه کردن دروس و فصل های مربوط به هر درس ، اضافه کردن سئوالات همراه با مشخصات کامل (گزینه ها و جواب) ، ویرایش و حذف سئوالات ، ایجاد گزارش از سئوالات و چاپ آن ها در نرم افزار پیش بینی شده است.

نکات آموزشی سورس برنامه :

  • نحوه استفاده از روش ADO در اتصال به بانک و جداول اطلاعاتی
  • نحوه دسترسی به داده ها ، اضافه کردن رکورد جدید ، ویرایش رکورد موجود و حذف رکورد انتخابی در روش ADO
  • نحوه استفاده از کامپوننت TreeView
  • نحوه گزارش گیری توسط RaveReports

البته این برنامه برای همه قابل استفاده می باشد. می تونید فقط فایل کامپایل شده برنامه را استفاده کنید.

خواننده گرامی من برای نظرات شما ارزش بسیار زیادی قائلم. لطفا پیشنهاد ، انتقاد و نظر خود را در مورد این برنامه و سورس کد آن بیان نمایید.

امیدوارم این برنامه به همراه سورس کد آن کمکی هر چند کوچک برای دوستان گرامی باشد.

تصویری از محیط نرم افزار

دانلود برنامه به همراه سورس آن