اولین میزبان پروژه های کد باز در ایران


اگر با سایت SourceForge.net آشنا باشید میدانید که این سایت جهت خدمات هاستینگ رایگان برای پروژه های Open Source بوجود آمده و خیلی از پروژه های معروف کدباز صفحه ای مختص به خود در این سایت دارند (مثل 7Zip در این صفحه). در این سایت می توانید آخرین اخبار و توزیع های مربوط به پروژه های کد باز را دریافت کنید. همچنین امکان ایجاد پروژه جدید و اختصاص فضا برای پروژه های کد باز خود را نیز دارا خواهید بود. از مزایای این گونه سایت ها می توان به متمرکز بودن پروژه های کد باز در یک مکان اشاره نمود که به توسعه دهندگان امکان همکاری بر روی پروژه های مختلف را میدهد.

اخیرا یک سایت ایرانی با این مضمون راه اندازی شده تا میزبان پروژه های کد باز ایرانی باشد. این سایت یک سرویس رایگان برای برنامه نویسان کد باز می باشد که قابلیت مدیریت پروژه را به صورت حرفه ای در اختیارشان قرار خواهد داد. از جمله امکانات سرویس های OSP می توان به هاستینگ رایگان جهت آپلود فایل ها و راه اندازی یک وب سایت بر روی SubDomain ، قابلیت استفاده از CVS و SVN ، قابلیت تعیین دسترسی های مختلف برای کاربران عضو پروژه ، قابلیت افزودن کار های انجام شده و در حال انجام ، انجمن گفتگو و حل مشکلات نرم افزار ، گزارش مشکلات برنامه ، Mailing List ، قابلیت افزودن اطلاعات یا همان اسناد برای پروژه ، قابلیت افزودن خبر در صفحه پروژه و صفحه اصلی OSP.IR ، فرم ساز برای نظر سنجی و دریافت اطلاعات از کاربران ، دسترسی SSH و همین طور قابلیت راه اندازی WIKI برای هر یک از پروژه ها اشاره نمود.

برای قرار دادن پروژه ها روی سایت دیگر با پیغام تحریم ایران مواجه نخواهیم شد. پروژه ها به راحتی تایید می شوند و قوانین آسان تری برای برنامه نویسان کد باز ایرانی را در نظر گرفته شده است. برای مشاهده و استفاده از OSP می توانید به این آدرس مراجعه فرمایید. لینک خبر در :
تکنوتاکس
گنو ایران
طرح ملی نرم افزار های آزاد/باز متن ایران
وبنا پایگاه خبری وب سایت های ایران

این طور حرکت ها جای تشکر و قدردانی دارد و باید با فرهنگ سازی در این زمینه کم کم به سمت Open Source حرکت کنیم.