Paint.net جایگزینی مناسب برای Paint ویندوز


به صورت پیش فرض در سیستم عامل ویندوز (البته جز ویستا) برای ویرایش تصاویر برنامه ی ساده ای به نام Paint وجود دارد. این برنامه در عین سادگی بسیاری از نیازهای معمولی ما (حداقل من) را برای ویرایش تصاویر برطرف می نماید. اما برای ویرایش حرفه ای تصاویر ،برنامه Paint هیچ ابزاری را به شما ارائه نخواهد داد. در این جاست که شما احتیاج به نرم افزار قدرتمندی را احساس خواهید کرد. شاید اولین نرم افزاری که برای این منظور به ذهنتان خطور می کند، نرم افزار فتوشاپ باشد. اما فتوشاپ هم به خاطر ظاهر حرفه ای و قیمت گران (البته این موضوع در ایران صدق نمی کند!) برای کاربران معمولی مناسب نخواهد بود.

در این پست قصد دارم نرم افزاری کاملاً آزاد و اوپن سورس را جهت جایگزینی برنامه Paint در ویندوز معرفی کنم. نام این نرم افزار Paint.net می باشد و دارای محیط کاربرپسند و آسان و ابزارهای قوی برای کار با تصاویر است. از قابلیت های Paint.net می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • رابط کاربری ساده و انعطاف پذیر : تمامی ابزارها و عناصر نرم افزار به راحتی و به سرعت از طریق منوها و نوار ابزارها قابل دسترسی هستند. رابط کاربری نرم افزار طوری طراحی شده است که کاربران برنامه های Paint و Photoshop با آن کاملاً آشنا خواهند بود.
  • آزاد و اوپن سورس : شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید Paint.net را روی کامپیوتر خود نصب نموده و آن را بین دوستان و آشنایانتان توزیع کنید.همچنین قادر خواهید بود تا سورس کد این برنامه که به زبان سی شارپ و بر پایه دات نت فریم ورک 2.0 نوشته شده را برای آموزش و یا موارد دیگر در اختیار داشته باشید.
  • Undoهای بدون محدودیت : تمامی اعمال شما در پنجره تاریخچه ظبط شده و شما به راحتی قادر به بازگرداندن اعمال خود خواهید بود.
  • پشتیبانی از فرمت های پرکاربرد : فرمت های تصاویری معروف شامل : PNG, JPEG, BMP, GIF, TGA, TIFF توسط این نرم افزار پشتیبانی می شوند.
  • افکت های متنوع : شما به راحتی قادرید تا افکت های مختلفی که توسط Paint.net ارائه می شوند را بر روی تصاویر مورد نظر خود اعمال کنید.
  • پشتیبانی از Plugin ها : این نرم افزار شامل Plugin های مختلفی است که برای اضافه نمودن قابلیتهای جدید به برنامه به کار می روند. شما قادر خواهید بود تا پلاگین های جدید را دریافت و روی آن نصب نمایید.

برای نصب این برنامه :
سیستم عامل های ویندوز XP-SP2 or later, Vista, 2000-SP4 or later, Server2003-SP1 or later
دات نت فریم ورک نسخه 2.0

Paint.net به نوشته سازندگانش، یک پروژه ی دانشجویی بوده است که هم اکنون به یکی از نرم افزارهای کاربردی ویندوز تبدیل شده است. در سایت آنها خواندم که سازندگان قصد توزیع این برنامه بر روی پلت فرم Mono را نخواهند داشت. البته به نظر من هم احتیاجی به این کار نیست. کاربران لینوکس گزینه ی مناسبی به نام GIMP دارند و مطمئناً نیازی به Paint.net نخواهند داشت.

دریافت Paint.net