شرکت های نرم افزاری ایران زمین!


اين که مي گويند «کوزه گر از کوزه شکسته آب مي خورد» را مطمئناً شنيده ايد. اگر به سايت هاي شرکت هاي نرم افزاري ايراني سري بزنيد، مصداق کامل اين مثل خواهند بود. مخصوصاً آن ها که کار تخصصي خود را طراحي سايت مي دانند. حتي اگر از طراحي وب سايت هم سررشته اي نداشته باشيد، به راحتي به ناشي گري شان پي خواهيد برد. استفاده از رنگ ها و فونت هاي نا مناسب و طراحي هاي اعصاب خورد کن اولين چيزيست که به چشمتان مي آيد. اگر با مرورگري جز IE مثلاً FireFox وارد سايتشان شويد که ديگر هيچ… سايتشان را افتضاح تر از هميشه مشاهده خواهيد کرد و اغلب به صفحات و قسمت هاي ديگر سايت مانند منوها و لينک ها دسترسي نخواهيد داشت.

از بحث ظاهر سايت هايشان که بگذريم به بحث محتواي آن ها مي رسيم. فقط کافيست به قسمت «محصولات» هر کدام از شرکت ها سري بزنيد تا حرف من را به راحتي قبول کنيد. در باب هر کدام از محصولاتشان که اغلب زحمت فراواني براي توليدشان کشيده اند، فقط چند خطي توضيح مختصر خواهيد ديد. خيلي ها حتي زحمت قرار دادن يک Screenshot نا قابل از محصولات نرم افزاري را به خودشان نمي دهند و انتظار فروش نرم افزارهايشان را در اينترنت دارند. مگر هدف از تاسيس يک سايت براي شرکت هاي نرم افزاري جز معرفي محصولات و خدماتشان است. آيا خريدار مي تواند با چهار خط توضيح و تعريف و تمجيد در مورد خريد يک نرم افزار که با خواسته هاي او مطابقت داشته باشد، تصميم بگيرد.

به بخش «اخبارو تازه ها» ي سايتهايشان سر نزنيد که واقعاً افتضاح است. من نميدانم واقعاًً چطور رويشان مي شود که خبرهاي دو سه خطي و مختصر از شرکت و محصولاتشان قرار مي دهند. نميدانم براي خودشان ارزش قائل نيستند يا براي مشتريان و بازديدکنندگان سايتشان. مثلاً براي اطلاع رساني نسخه اي جديد از يکي از محصولاتشان مي نويسند «نسخه جديد نرم افزار … با امکانات جديد عرضه شد.»، بدون هيچ توضيح اضافه اي، مختصر و مفيد! من اين را به چشم خود ديدم. واقعاً جاي تاسف دارد براي مملکتي که قرار است آينده ي صنعت نرم افزار و IT خود را به دست اين گونه شرکت ها بسپارد.

پ.ن 1 : قصد من در اين نوشته توهين به شرکت خاصي نبوده و فقط نوشته ايست در باب شرکت هاي نرم افزاري. مسلماً شرکت هايي که اين مسائل در آن ها رعايت مي شوند نيز در ايران يافت مي شوند.

پ.ن 2 : در نوشته هايي که در دسته بندي «شرکت هاي نرم افزاري» قرار مي گيرند سعي در نوشتن انتقادهاي سازنده و معرفي شرکت ها و احتمالاً محصولاتشان را خواهم داشت. به اميد آنکه شرکت هاي نرم افزاري ايران به استانداردهاي جهاني نزديک و نزديک تر شوند.

Advertisements