MySQL انتخابی مناسب


اگر دنبال یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی کم هزینه یا رایگان می گردید، چندین انتخاب مناسب پیش رو خواهید داشت : MySQL, PostgreSQL, SQLite و یا یک نسخه ی رایگان از نرم افزارهای تجاری همچون SQL Server Express.MySQL Logo هنگام انتخاب چنین نرم افزاری باید ببینید چه ویژگی ها و امکاناتی بیشتر از همه برای شما مهم است. کارایی، پشتیبانی، امکانات، مجوز استفاده (Licence) و قیمت، همه فاکتورهایی هستند که باید آن ها را در نظر بگیرید. بر همین اساس من بر اساس تجربه و نظر شخصی MySQL که دارای ویژگی های مناسبی است به شما پیشنهاد می کنم.

  • سرعت : MySQL بسیار سریع است. توسعه دهندگانی که با MySQL کار کرده اند به شما خواهند گفت که MySQL یکی از سریع ترین نرم افزارهای مدیریت بانک اطلاعاتی است که تا به حال تجربه کرده اید. برای تحقیق بیشتر در این زمینه به این صفحه از وب سایت رسمی MySQL مراجعه کنید.
  • سادگی در استفاده : MySQL بسیار قدرتمند و انعطاف پذیر است و کار کردن با آن از دیگر نرم افزارهای مدیریت بانک اطلاعاتی ساده تر خواهد بود. MySQL پیچیدگی های نصب و مدیریت سیستم های بزرگی همچون Oracle را ندارد و کاربری آن نسبتاً آسان است.
  • پشتیبانی از زبان پس و جو : MySQL از زبان استاندارد SQL که در تمام سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی مدرن استفاده می شود، پشتیبانی کامل می کند.
  • توانایی ها : سرویس دهنده ی MySQL دارای قابلیت Multi-thread است، که کلاینت های مختلف می توانند در یک زمان واحد به سرویس دهنده متصل شده و از آن سرویس بگیرند. شما قادر خواهید بود که با استفاده از رابط های مختلف به MySQL دسترسی پیدا کنید و از قابلیت های مختلف آن استفاده کنید. از طریق خط فرمان، مرورگر وب و یا برنامه های کاربردی مختلف می توانید به سرویس دهنده ی MySQL دسترسی پیدا کنید و پرس و جوهای مختلف را روی دیتابیس های موجود روی آن اجرا کنید و نتایج مورد نظر خود را بدست بیاورید. به علاوه، رابط های برنامه نویسی مختلفی برای زبان های متعددی از قبیل C, Perl, Java, PHP, Python و Ruby در دسترس است. حتی می توانید با استفاده از برنامه های کاربردی که از ODBC پشتیبانی می کنند، به سرویس دهنده MySQL دسترسی داشته باشید.
  • امنیت : MySQL کنترل دسترسی به داده ها را در پایگاه های داده به عهده می گیرد و اجازه ی دسترسی به داده ها را به افراد غیر مسئول نخواهد داد. برای فراهم نمودن امنیت بیشتر، MySQL از اتصالات کد گذاری شده با استفاده از پروتکل SSL پشتیبانی می کند.
  • پشتیانی از شبکه : MySQL برای کار در شبکه هی مختلف بهینه سازی شده است. بانک های اطلاعاتی MySQL در شبکه های محلی و اینترنت قابل دسترسی هستند و می توانید به داده های خود هر جا که هستید، دسترسی داشته باشید و با افراد مختلف به اشتراگ بگذارید.
  • عدم وابستگی به بستر اجرا (Cross-Platform) : این نرم افزار روی بسیاری از توزیع های لینوکس و همچنین سیستم عامل های غیر یونیکس، مانند ویندوز، NetWare, Mac و OS/2 به راحتی قابل نصب و اجراست. MySQL روی سخت افزارهای کامپیوترهای شخصی و همچنین سرورهای قدرتمند قابلیت اجرا دارد.
  • قیمت : MySQL یک پروژه اوپن سورس است و با دو مجوز GPL و تجاری قابل دسترس است. مجوز GPL برای کاربران خانگی که به پشتیبانی خاصی نیاز ندارند مناسب خواهد بود و مجوز تجاری برای شرکت هایی که نمی خواهند مواد مجوز GPL را رعایت کنند.
  • کد باز : دسترس بودن کد MySQL امکان اعمال تغییرات و سفارشی کردن آن را به شما می دهد. توسعه دهندگان می توانند نسخه ای کاملاً سفارشی از MySQL برای استفاده شخصی یا تجاری برای خود تهیه کنند.

در مورد پشتیبانی چطور؟ سئوال خوبی است، استفاده از یک سیستم بانک اطلاعاتی بدون گرفتن کمک تقریباً غیر ممکن است. منابع و راهنماهای زیادی برای MySQL وجود دارد. یک راهنمای جامع و رسمی در کنار نرم افزار MySQL توزیع می شود که با استفاده از آن می توانید به یک حرفه ای در این زمینه تبدیل شوید. در ضمن در جامعه اوپن سورس هیچ وقت تنها نخواهید بود و سئوالات شما هیچ گاه بی پاسخ نخواهند ماند.

پ.ن : متاسفانه پس از پیوستن MySQL به شرکت Sun Microsystems طبق سیاست های این شرکت، دریافت نرم افزار MySQL برای آی پی های ایران مقدور نمی باشد.