داشبورد جدید وردپرس


چند وقتی است که از ارائه نسخه ی جدید نرم افزار مدیریت محتوای وردپرس می گذرد. همچنین چند روزی است که ما وردپرس.کامی ها نیز به نسخه جدید ارتقاء (آپگرید) یافته ایم. در نظر اول همه ما با داشبورد جدید نا آشنا هستیم و مشکل خواهیم داشت اما مطمئن باشید این نسخه به مراتب از نسخه ی قبل بهتر خواهد بود.Wordpress Logo

اولین تغییر مناسب، رنگ بندی و طراحی جدید قالب داشبورد است که به چشم می آید. البته این رنگ بندی را می توانید در پروفایل خود تغییر دهید. صفحه ی اول تقریباً شامل آیتم های مهم وبلاگ شما از جمله آمار مربوط به تعداد پست ها و نظرات، کسانی که به شما لینک داده اند، آخرین نظرات و آخرین آمار بازدید وبلاگ شماست. طراحی صفحه اصلی داشبورد کمی سبک تر از قبل است و بارگذاری آن سریع تر انجام می گیرد.

ویرایشگر پست ها در نسخه ی جدید کاربر پسندتر و استفاده از آن لذت بخش تر شده است. استفاده از تگ ها در این نسخه بسیار آسان تر شده است، حالا شما می توانید به راحتی تگ ها را اضافه کنید و آن ها را مدیریت کنید. بر خلاف قبل، این امکات اشتباهات تگ نویسی را به مراتب کاهش خواهد داد. در این نسخه برای تعیین آدرس نوشته ی خود (که در نسخه ی قبل با استفاده از Post Slug مشخص می شد)، پس از تایپ عنوان نوشته، لینکی کوچک زیر آن ظاهر می شود که با کلیک روی آن قادر به ویرایش Post Slug خواهید بود. قابلیت جدید دیگری که به این نسخه اضافه شده، امکان آپلود چند فایل به همراه مشاهده میزان پیشرفت آپلود آنها است. قبلاً اگر فایل حجیمی را آپلود می کردید، معلوم نبود که چه مقدار زمان می برد اما این بار وردپرس با استفاده از یک نوار پیشرفت (Progress Bar) شما را از این امر آگاه خواهد کرد.

به هر حال نسخه ی جدید وردپرس به نظر من بسیار بهبود یافته و مطمئناً با گذشت زمان با امکانات و تغییرات این نسخه آشنایی بیشتری پیدا خواهیم کرد. نکته ی دیگری که برای ما وردپرس.کامی ها اهمیت زیادی دارد مشارکت در انجمن فارسی وردپرس.کام است. همان طور که دکتر مزیدی به این موضوع اشاره کرده، این انجمن می تواند محلی برای بحث و گفتگو در مورد مشکلات و ارائه راه حل ها در مورد وردپرس و وبلاگ نویسی در آن باشد.