توصيه هاي ايمني هنگام استفاده از اينترنت در اماکن عمومي


بعضي از افراد ممکن است دسترسي به کامپيوتر شخصي نداشته باشند و براي اتصال به اينترنت به يک کافي نت مراجعه کنند و يا دانشجويان و دانش آموزان براي انجام برخي از کارهاي آنلاين خود از کارگاه هاي اينترنت دانشگاه يا مدرسه خود استفاده مي کنند. کامپيوترهايي که در چنين مکان هاي عمومي قرار دارند معمولاً شامل بد افزار، Keylogger و انواع ويروس هاي مخرب هستند. در اين مواقع در حقيقت شما داده ها و حساب هاي آنلاين خود را در معرض خطر جدي قرار داده ايد.
به خاطر سپردن و انجام نکته هاي زير مي تواند تا حدود زيادي امنيت اطلاعات و حساب هاي آنلاين شما را تضمين کند.Firefox
استفاده از يک مرورگر جايگزين
به هيچ وجه از مرورگر Internet Explorer در کامپيوترهاي عمومي استفاده نکنيد. معمولاًً اين مرورگر در اين گونه کامپيوترها شامل تعداد زيادي از برنامه هاي مخرب و بد افزار است. اگر کامپيوتر مورد نظر داراي مرورگري جز IE است، حتماً از آن استفاده کنيد. به نظر من بهترين راه، استفاده از نسخه قابل حمل Firefox خواهد بود. اين نسخه از فايرفاکس را دريافت کنيد و هميشه آن را همراه خود داشته باشيد.
دور زدن Keyloggerها
کامپيوترهاي عمومي معمولاً خانه اي مناسب براي Keyloggerها به شمار مي روند. اين برنامه هاي جاسوسي تمامي کليدهاي فشرده شده توسط شما را ضبط کرده و براي سازنده خود ارسال مي کنند. نوع جديدي از اين برنامه ها پا را فراتر گذاشته و عکس هايي از صفحات مانيتور شما را براي سازنده خود ارسال مي کند. لازم نيست در مورد اثرات مخرب اين برنامه ها صحبت کنم چون شما بهتر از من مي دانيد چه صدمه اي به اطلاعات شما خواهویروسد زد. حالا چطور مي شود از آسيب اين گونه برنامه ها در امان ماند؟
در اينجا يک راه بسيار ساده براي گول زدن اين برنامه ها معرفي مي کنم. تنها کاري که شما بايد انجام دهيد اين است که هنگام وارد کردن رمز هاي عبور خود، در فيلد مخصوص به آن به جاي تايپ رمز اصلي، تعدادي کاراکتر تصادفي تايپ کنيد، سپس بوسيله ماوس کل متن را انتخاب و اولين حرف از رمز عبور واقعي خود را تايپ کنيد، پس از آن يکسري کاراکتر ديگر وارد کنيد و دوباره با ماوس آن ها را انتخاب و حرف دوم رمز خود را وارد نماييد. اين مراحل را ادامه دهيد تا رمز عبورتان به صورت کامل و صحيح وارد شود. اين روش، روش کاملاً موثري براي دور زدن بسياري از برنامه هاي Keylogger موجود خواهد بود.
روش ديگري که براي شما موثر خواهد بود، استفاده از برنامه ي کوچک Neo’s SafeKeys است. فايل اجرايي اين برنامه را روي حافظه قابل حمل (Flash Memory) خود قرار دهيد و يا آن را دانلود کرده و در کامپيوتر مورد نظر اجرا کنيد. اين برنامه يک صفحه کليد روي مانيتور است که Keyloggerها قادر به خواندن کليدهاي آن نيستند. شما با استفاده از ماوس خود کاراکترهاي مورد نظر را تايپ کرده و با استفاده از تکنيک کشيدن و رها کردن، متن را به فيلد مورد نظرتان انتقال مي دهيد.
اطلاعات حساب هاي خود را ذخيره نکنيد
اگر مرورگر از شما سئوال کرد که اطلاعات حساب (شامل نام کاربري و رمز عبور) شما را ذخيره کند تا بعداً به شما ياد آوري کند، حتماً پاسخ منفي دهيد. شما که نمي خواهيد ديگران به حساب شما دسترسي داشته باشند!
پاک کردن کوکی ها و بخش تاریخچه مرورگر
اول مطمئن شويد که از تمامي حساب هاي آنلاين خود در سايت هاي مختلف خارج (log off) شده ايد، سپس کوکي ها و تاريخچه (History) مرورگر را پاک کنيد.
استفاده از يک Live CD
يک نسخه ISO از يکي از توزيع هاي لينوکس دريافت کنيد و آن را روي يک CD رايت کنيد. CD را در کامپيوتر مورد نظر قرار دهيد و از سيستم عامل امن خود لذت ببريد. در اينجا اصلاً نگران بد افزارها و Keyloggerها نباشيد. از اینجا می توانید یک Live CD با قیمت بسیار ارزان سفارش دهید.

Advertisements