تستا را دریابید!


یکی از اهداف وبلاگ فراسان، معرفی و کمک به گسترش فرهنگ استفاده از نرم افزارهای رایگان، آزاد و کدباز بوده و هست. همان طور که می دانید شرکت های بسیاری از مدل اوپن سورس برای توسعه محصولات نرم افزاری خودشان استفاده می کنند. شرکت های معروفی همچون سان، موزیلا و حتی گوگل در این زمینه بسیار موفق بوده اند. همین شرکت اتوماتیک که تولید کننده نرم افزار محبوب وردپرس است، از مدل اوپن سورس برای گسترش محصولاتش استفاده می کند و تا به حال به موفقیت های بسیاری رسیده است و از نظر مالی بسیار پیشرفت کرده و خواهد کرد. وقتی میگوئیم نرم افزار آزاد (=Free) منظورمان ابن نیست که الزاماً این نرم افزار مجانی است و بدون هزینه می توان از آن استفاده کرد. هرچند که بیشتر نرم افزارهای آزاد رایگان اند. مدل تجاری اوپن سورس مدلی پذیرفته شده در سطح جهان است و شرکت های بزرگی از این راه پولدار شده اند. اما متاسفانه در کشور ما برای تولید نرم افزار این مدل نه تنها پذیرفته نیست بلکه عدم آشنایی کاربران با اینگونه نرم افزارها سد بزرگی است برای تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری کشورمان که احیاناً می خواهند در این راه وارد شوند.

اما بحث نوشته ما این نیست. امیدوارم فرصتی پیش بیاید تا بیشتر این بحث را باز کنیم. در کشور ما تعداد پروژه های اوپن سورس به تعداد انگشت های یک دست هم نمی رسد. بیشتر پروژه های اوپن سورس ایرانی به صورت بومی کردن پروژه های اوپن سورس خارجی شکل گرفته اند (مثل وردپرس فارسی). هرچند این پروژه ها بسیار مفید و لازم اند و به قول معروف نباید چرخ را دوباره اختراع کرد اما بسیاری از پروژه ها ماهیت بومی دارند. یعنی باید از ابتدا برای شرایط کشور خودمان نوشته شوند. در این میان کمتر کسی پیدا شده که پروژه خودش را که با زحمت فراوان به ثمر رسانده با مجوز اوپن سورس و به صورت عمومی منتشر کند. یکی از همین اشخاص آقای حمیدرضا نیرومند است که پروژه دانشجویی خودش را به صورت اوپن سورس در اختیار عموم قرار داده و بدون هیچ چشم داشتی از آن پشتیبانی می کند. به طور حتم آقای نیرومند می دانستند که این پروژه هیچ نفع مالی برایشان ندارد و با نیت کمک به دیگران تستا را با مجوز اوپن سورس ارائه کرده اند.

به بیان ساده تستا نرم افزاریست برای برگزاری آزمون های مختلف به صورت آنلاین و یا تحت شبکه های محلی. با تستا می توانید از طراح سئوالات تا برگزاری آزمون های مختلف را به صورت کاملاً مکانیزه انجام دهید. تستا کمک می کند تا آزمون ها به دور از خطاهای انسانی اجرا و تصحیح شوند. به علاوه می توانید از آن به عنوان یک وسیله کمک درسی نیز استفاده کنید. این نرم افزار به صورت تحت وب نوشته شده و به نوع سیستم عامل شما بستگی ندارد، یعنی هم در ویندوز هم در لینوکس و هم در مک می توانید ار تستا بهره ببرید. تنها چیزی که برای اجرای تستا نیاز دارید یک مرورگر وب است و بس.

برای اطلاعات بیشتر و مشاهده خصوصیات تستا کلیک کنید!

نکته مهمی که در این پروژه وجود دارد، ماهیت تحت وب بودن و کدباز بودن آن است. به نظرم برنامه نویسان و حتی کاربران ایرنی می توانند با کمک به توسعه و گسترش این پروژه، راه را برای کسانی که می خواهند پروژه های خود را به صورت آزاد منتشر کنند هموارتر کنند. تشویق چنین کسانی مطمئناً به نفع کاربران ایرانی و صنعت نرم افزار کشورمان خواهد بود. ضمن اینکه همینجا اعلام میکنم با آشنایی مختصری که با زبان PHP دارم حاضرم به آقای نیرومند در حد توانم کمک کنم. به امید اینکه این پروژه اوپن سورس ایرانی، جهانی شود و روز به روز بر کاربران آن افزوده شود.

در آینده ای نه چندان دور منتظر نوشته های من در مورد تستا باشید. فعلاً من اطلاعات فنی خاصی در مورد این پروژه ندارم و تازه با آن آشنا شده ام، حتی نمیدانم این نرم افزار تحت کدام مجوز اوپن سورس توزیع شده. سعی خواهم کرد تا در روزهای آتی مصاحبه ای با آقای حمیدرضا نیرومند در همین وبلاگ داشته باشیم.

farasun.wordpress.com

Subcribe to Farasun feedمشترک فراسان شويد

farasun.wordpress.com

مطالب مرتبط :