یافتن کار نیمه وقت و کسب تجربه در زمینه نرم افزار – قسمت دوم


یک دانشجوی نرم افزار پس از نا امید شدن از شرکت های نرم افزاری، برای کسب تحربه و درآمد در زمینه نرم افزار چه باید بکند؟

قسمت دوم : راه های جایگزین (کار نیمه وقت در شرکت های نرم افزاری) برای کسب تجربه و در آمد در زمینه نرم افزار

درادامه ی نوشته قبلی در این مطلب قصد داریم تا راه های دیگر کسب تجربه و احیاناً درآمد را در زمینه کارهای نرم افزاری برای دانشجویان نرم افزار (یا علاقه مندان این رشته) را مورد بررسی قرار دهیم. حتماً مطلب قبلی را به علاوه کامنت هایش مطالعه کنید، به نظرم یکی از مفیدترین مطالبی بود که در وبلاگ نوشتم. کامنت های دوستان واقعاً با ارزش هستند. بیشتر دوستان تجربیات خود را در این مورد بیان کرده اند.
همان طور که در این مطلب مشاهده نمودید و بر اساس نظریات دوستانی که لطف کردند و تجربه خودشان را با ما به اشتراک گذاشتند، اکثر شرکت های نرم افزاری شرایطی برای همکاری دارند که یک دانشجوی معمولی شرایط آن ها را ندارد. شرایطی مثل : کارت پایان خدمت، ضمانت های چکی و سفته ای با ارقام بالا، حضور تمام وقت در شرکت و … اصولاً شرایط یک دانشجو نیست، مخصوصاً اگر فرد، دانشجوی شهر دیگری باشد. متاسفانه در برخی موارد درخواست هایی از دانشجو می شود که فرد دانشجو به علت کم تجربگی و غرور بیجا قادر به انجام آن ها نیست!
البته من قصد ندارم در این سری مقالات به صورت یکطرفه از دانشجوها (مثل خودم) طرفداری کنم و تمام شرکت های نرم افزاری را مقصر بدانم و زیر سئوال ببرم. یکی دو تا از دوستان در کامنت های با ارزششان این نکته را ذکرکردند که بایستی در این مورد به پیشینه شرکت مربوطه و ضررهایی که از طرف افراد سودجو کرده اند نیز توجه نمود. افرادی که به عنوان برنامه نویس در شرکتی کار می کنند و ایده های آن ها را می دزدند یا کدهای محصولات را در جای دیگری استفاده می کنند. به همین دلیل شرکت ها محبورند و یا تمایل دارند هنگام استخدام یک فرد مخصوصاً به عنوان برنامه نویس، از او ضمانت های سنگین بخواهند. هر چند من با این قضیه خیلی مشکل دارم و اصلاً به آن اعتقادی ندارم.
در مطلب قبلی، با طرح یک داستان واقعی، زوایای مختلف یافتن کار نیمه وقت در شرکت های نرم افزاری را بررسی کردیم به جز موردی که به خیر و خوشی دانشجو در یک شرکت استخدام شود. که البته به نظرم این سناریو نیازی به مطرح شدن نداشت. قصدم از بیان این ماجرا پرداختن به مشکلات آن بود و احیاناً سوء استفاده هایی که ممکن است یک شرکت نرم افزاری از یک دانشجو بکند.
هر چند کار کردن در یک شرکت نرم افزاری در ایران می تواند در آینده شغلی شما تاثیر داشته باشد و تجربه هایی کسب کنید که در هیچ جای دیگری نمی توانید آن ها را بدست آورید، اما متاسفانه امکان اینکه در یک شرکت خوب با موقعیت مناسب مشغول به کار شوید که با شرایط دانشجویی شما هم سازگار باشد، تقریباً بسیار پائین می باشد! پس در این وضعیت چه کار باید کرد؟ آیا باید بیخیال کار و کسب تجربه در دوران دانشجویی شوید و فقط فکر درس خواندن باشید یا راه جایگزینی برای کار کردن و کسب تجربه در زمینه نرم افزار پیدا کنید!؟
در این مورد می توان به کارهای دیگری دست زد که البته نمی توان نام آنها را تجربه در زمینه نرم افزار گذاشت. مثل باز کردن یک خدمات کامپیوتری، انجام تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری،… که هیچ کدام موضوع بحث ما نخواهد بود. اگر به این کارها راضی می شوید لازم نیست ادامه متن را بخوانید!
راه های جایگزینی که می توان از طریق آن ها برای کسب تجربه در زمینه نرم افزار و احیاناً کسب درآمد اقدام نمود :

  • انجام پروژه های نرم افزاری : شما به صورت یک پیمانکار نرم افزاری مستقل برای اشخاص، سازمان ها و شرکت های مختلف پروژه های نرم افزاری انجام می دهید. در اینجا شما نرم افزاری کاملاً سفارشی بر اساس سلایق کارفرما می سازید. که البته به همین راحتی ها هم نیست. صرف نظر از بحث تکنیکی قضیه، مسائلی وجود دارد که ما دانشجوها از آن بی خبریم! (در مطلب بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت)
  • تولید نرم افزار : شما به صورت مستقل بسته نرم افزاری تولید می کنید و آن را به فروش می رسانید. در این روش شما هم سفارش دهنده هستید و هم تولید کننده. باید به مسائل زیادی توجه کنید اما ریسک و فشار کمتری نسبت به روش «انجام پروژه» به شما وارد خواهد شد. فقط بحث بازاریابی در این روش بسیار مهم و حیاتی است.
  • همکاری در پروژه های نرم افزاری اوپن سورس : شما یکی از نرم افزارهای اوپن سورس را انتخاب کرده و با تیم سازنده آن همکاری می کنید. این همکاری می تواند به صورت بومی سازی و یا سفارشی سازی نرم افزار مربوطه برای کاربردهای خاص باشد. حتی می توانید فراتر از این ها عضو اصلی تیم توسعه یک پروژه نرم افزاری اوپن سورس شوید. در این روش تجربه های خوبی بدست خواهید آورد، البته که می توانید از این راه کسب درآمد هم بکنید.

فعلاً من همین سه روش به ذهنم می رسد که در مطالب آتی به صورت مفصل در مورد هریک از روش های بالا توضیح خواهم داد. اگرشما هم ایده ای به نظرتان می رسد حتماً با من و خوانندگان وبلاگ به اشتراک بگذارید. امیدوارم مانند مطلب قبل ما را از نظرات ارزشمندتان بی بهره نگذارید.

farasun.wordpress.com

Subcribe to Farasun feedمشترک فراسان شويد

farasun.wordpress.com

مطالب مرتبط :