با ویندوز XP خداحافظی کنید


تقریباً نزدیک به دو سال است که ویندوز جدید مایکروسافت یعنی ویندوز ویستا برای استفاده عمومی معرفی شده است اما متاسفانه با اقبال عمومی روبرو نشد. خیلی ها (مثل من) از ارتقای ویندوز XP به ویستا اجتناب کردند به این دلیل که ویستا در مقابل همتای قدیمی تر خود یعنی ویندوز XP چیزی برای گفتن نداشت. ویندوز ویستا سخت افزارهای قدرتمندتری برای اجرا و استفاده از قابلیت های مختلفش احتیاج دارد، در صورتی که ویندوز XP با حداقل سخت افزارهای امروزی بهترین بازدهی را دارد. مایکروسافت قصد دارد فروش ویندوز XP را  متوقف کند. شرکت های تولید PC و لپ تاپ نیز به صورت پیش فرض سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز ویستا را روی محصولات خود نصب می کنند. نسخه های جدید نرم افزارهای مختلف برای ویندوز ویستا تولید می شوند و هیچ شرکتی، نرم افزاری تولید نمی کند که با ویندوز XP همخوانی داشته باشد اما روی ویندوز ویستا کار نکند.

باید قبول کنیم که ویندوز ویستا با تکنولوژی های مختلفی که دارد، سیستم عامل نسل جدیدی است که کاربران باید به آن عادت کنند. زیرا ویندوز بعدی مایکروسافت نیز از هسته بهبود یافته ی ویستا استفاده خواهد کرد و شباهت زیادی از نظر کاربری به ویندوز ویستا دارد. تا آخر عمر که نمی توانید با ویندوز XP زندگی کنید. سعی کنید خود را با تکنولوژی روز هماهنگ کنید. به نظرم خیلی از کاربران فقط به این خاطر که رابط کاربری ویندوز ویستا تفاوت بسیار زیادی با XP دارد حاضر به مهاجرت از XP به ویستا نیستند. این درست است که ویندوز ویستا در روزهای اولیه مشکلات بسیاری داشت، باگ های فراوان داشت، بسیاری از برنامه های کابردی روی آن اجرا نمی شد، با بسیاری از درایورهای سخت افزاری قدیمی مشکل داشت و … اما باور کنید ویستا الان دیگر چنین مشکلاتی ندارد. ویستا سرویس پک 1 جایگزین مناسبی برای دوست قدیمی شما ویندوز XP خواهد بود.

logovista

ظاهر و رابط کاربری

اولین چیزی که به نظر کاربر می رسد و یکی از مهمترین فاکتورهای یک سیستم عامل، رابط کاربری آن است. ویندوز XP در سال 2001 پیشرفت های بسیار زیادی در زمینه رابط کاربری داشت. اما به تقویم خود نگاه کنید، یک ماه دیگر در سال 2009 به سر می بریم. در حالی که کاربران سیستم عامل اپل و انواع توزیع های لینوکس از رابط کاربری سیستم عامل خود لذت می برند، کاربران ویندوز XP هیچ لذتی از رابط کاربری خسته کننده سیستم عامل خود نمی برند.

سیستم عامل های شرکت مایکروسافت همیشه به علت عقب ماندگی در زمینه رابط کاربری مورد سرزنش قرار می گرفتند اما با ورود ویندوز ویستا این سرزنش ها به اتمام رسید. ویندوز ویستا واقعاً رابط کاربری جذابی دارد (هر چند باز هم از مک و بسیاری از توزیع های لینوکس حذابیت کمتری دارد) و هنگام کار کردن با آن احساس خوبی خواهید داشت. افکت های زیبای پنجره ها، کیفیت بالای تصاویر و آیکون ها، منوی استارت زیبا و مناسب و تغییرات زیاد دیگری که در رابط کاربری ویستا داده شده است، ویستا را به موجودی دوست داشتنی برای شما تبدیل خواهد کرد. شکل زیر نحوه ی سوئیچ کردن میان پنجره های باز در ویندوز ویستا را نشان می دهد.

سوئیچ کردن بین پنجره های باز در ویستا

جستجوی سریع تر و بهتر

یکی از زجرآورترین خصوصیات ویندوز XP، قابلیت جستجوی آن میان فایل ها بود. من به شخصه از برنامه های جانبی برای جستجو در ویندوز XP استفاده می کردم. جستجو در ویندوز XP اعصاب خیلی ها را خورد کرده بود. اما ویستا این مشکل را برای شما حل کرده است. قابلیت جستجو در ویندوز ویستا بسیار بهبود یافته و از نظر کاربردی بودن قابل مقایسه با XP نخواهد بود. شما قادر خواهید بود در هر یک از فولدرهای خود به سرعت فایل مورد نظر خود را پیدا کنید. قسمت بالا سمت راست ویندوز اکسپلورر جعبه جستجو قرار دارد، که به محض تایپ کردن در آن لیستی از فایل های مربوطه را خواهید دید. همچنین در منوی استارت ویندوز ویستا، با تایپ کردن قسمتی از نام برنامه های کاربردی یا فایل ها می توانید به راحتی آن ها را اجرا کنید. شکل زیر قالیت جستجوی ویندوز ویستا را به شما نشان می دهد.

قابلیت جستجوی زنده در ویندوز ویستا

ابزارهای جانبی مناسب

ویندوز ویستا نسبت به ویندوز XP دارای قابیلت ها و ابزارهای بیشتر و مناسب تری است. ویستا به صورت پیش فرض Windows Media Player 11 و Internet Explorer 7 را دارد و بسته به نسخه ای که نصب می کنید ابزارهای مختلفی به صورت پیش فرض به شما هدیه می کند. برنامه هایی همچون Windows Mail, Windows Calendar, Windows Defender, Windows DVD Maker, Windows Photo Galery و بسیاری دیگر. Windows Explorer در ویستا بسیار بهتر از همتای خود در ویندوز XP طراحی و پیاده سازی شده است. رابط کاربری مناسب تر و استفاده بهینه از فضای این پنجره، کار کردن با آن را ساده تر و لذت بخش تر کرده است، طوری که مانند ویندوز XP مجبور نشوید برای جایگزینی آن، نرم افزار دیگری را نصب کنید. سایدباری که در دسکتاپ ویندوز ویستا قرار گرفته، ابزارهای مناسبی مثل وضعیت آب و هوا، ساعت، یادداشت و گدجت های جالب دیگری در اختیار شما قرار می دهد. Taskbar ویندوز ویستا در نگاه اول به جز تغییرات ظاهری، متفاوت تر از ویندوز XP نیست. اگر نشانگر ماوس را روی پنجره های موجود در Taskbar قرار دهید، پیش نمایش زنده ای از داخل آن پنجره را مشاهده خواهید کرد. شکل زیر این قابلیت را به شما نشان می دهد.

نمایش زنده در Taskbar ویندوز ویستا

پشتیبانی مناسب تر از لپ تاپ ها

هر چند مایکروسافت چند سال پیش ادعا می کرد که ویندوز XP سیستم عامل مناسبی برای لپ تاپ هاست اما متاسفانه اینطور نبود. اما در حال حاضر ویندوز ویستا یکی از گزینه های مناسب برای سیستم عامل لپ تاپ هاست. شما به راحتی می توانید تنظیمات باطری لپ تاپ خود را تغییر بدهید، یک مانیتور دیگر را به لپ تاپ خود وصل کنید، Wireless خود را خاموش و روشن کنید، و از همه مهتر قابلیت Sleep در ویندوز ویستا واقعاً کار می کند.

تکنولوژی های ویستا

ویندوز ویستا دارای تکنولوژی های جدید و منحصر به فردیست که هر متخصص و علاقه مند فناوری را به خودش جذب می کند. تکنولوژی های پایه ویستا همچون ReadyBoost و ReadyDrive و همچنین SuperFetch که سرعت دسترسی و اجرای برنامه های کاربردی را به مراتب افزایش می دهند. تکنولوژی های امنیتی مثل UAC و Windows Firewall هم سعی می کنند امنیت سیستم شما را تامین کنند. تکنولوژی های دیگری مثل WPF, .NET Framework, WCF, Windows CardSpace و Windows Workflow Foundation با APIهایی که دراختیار برنامه نویسان قرار می دهند توسعه برنامه های کاربردی برای پلت فرم ویندوز را بهبود بخشیده اند. در این نوشته قصد نداریم در مورد تکنولوژی های فوق توضیح بدهیم، برای اطلاعات بیشتر روی هر کدام کلیک کنید.

تکنولوژی های ویستا

سخن آخر

البته ویندوز ویستا قابلیت های زیاد دیگری دارد که در این پست مجال پرداختن به آن ها نیست. همانطور که برای خیلی از چیزهایی که می خواهید انتخاب کنید ابتدا تحقیق می کنید، حتماً برای انتخاب سیستم عامل هم کمی تحقیق کنید و سپس از گزینه های موجود یکی را برگزینید. این نکته را در نظر داشته باشید که ویندوز ویستا به سخت افزارهای نسبتاً بالا احتیاج دارد. اگر می خواهید کارایی خوبی از ویستا ببینید، حتی فکر نصب کردن ویستا روی سیستمی با حافظه  (RAM) کمتر از 2 گیگابایت و CPU 2.4 را نکنید. اگر مایل به استفاده از ویندوز ویستا نیستید، پیشنهاد میکنم یکی از توزیع های لینوکس را انتخاب کنید. ویندوز XP ممکن است نیازهای شما را در یک بازه ی زمانی کوتاه برطرف کند، اما به فکر چند سال دیگر که مایکروسافت پشتیبانی ویندوز XP را ادامه نخواهد داد، هم باشید. ضمن اینکه ویندوز نسل جدید مایکروسافت نیز در راه است و اواخر سال 2009 به بازار خواهد آمد.

farasun.wordpress.com

Subcribe to Farasun feedمشترک فراسان شويد

farasun.wordpress.com

مطالب مرتبط :

پ.ن : من خودم قبلاً از ویندوز XP استفاده می کردم، اما الان حدود 6-7 ماه است که از ویندوز ویستا استفاده می کنم. البته من از یک نسخه اورجینال ویندوز ویستا که روی لپ تاپم از قبل نصب شده بود، استفاده می کنم. از نظر آپدیت کردن هیچ مشکلی ندارم و جز Visual Studio از هیچ نرم افزار قفل شکسته ی دیگری روی لپ تاپم استفاده نمی کنم. البته در کنار ویستا یک نسخه از اوبونتو را هم نصب کردم. در کل من از ویستا راضی هستم و خیلی وقت است که ویندوز XP را کنار گذاشته ام. پیشنهاد می کنم شما هم به فکر جایگزین مناسبی برای ویندوز XP باشید. هر چه زودتر!