12+ نکته و ترفند ویژوال استادیو


ویژوال استادیو محیط توسعه مایکروسافت برای نرم افزارهای مبتنی بر فریم ورک دات نت است. این نرم افزار قدرتمند دارای قابلیت های فراوانی است که برنامه نویسی و توسعه نرم افزاری های تحت ویندوز و تحت وب را آسان تر و لذت بخش تر از همیشه کرده است. برنامه نویسان معمولاً مانند کاربران معمولی از برنامه های کامپیوتری استفاده نمی کنند، آن ها همیشه دنبال راهی برای آسان تر کردن کارها و صرفه جویی در زمان هستند. از آنجا که کاربران ویژوال استادیو برنامه نویسان هستند و اصولاً برنامه نویسان حال و حوصله پیدا کردن یک دستور میان منو های تو در تو و یا شکلک های موجود در نوار ابزارها را ندارند، ویژوال استادیو صادر کردن دستورات را بوسیله کلیدهای میانبر ساده تر نموده است.

visual-studio-2008

ویژوال استادیو از جمله نرم افزارهایی است که برای هر یک از دستوراتش کلیدهای ترکیبی مناسبی دارد. این کلید های ترکیبی در تسریع تایپ کردن کدهای برنامه بسیار تاثیر گذارند. من هم به عنوان یک برنامه نویس ساده برای سریعتر برنامه نوشتن و افزایش بهره وری در محیط ویژوال استادیو از کلید های ترکیبی و ترفندهای زیر استفاده می کنم.

 • برای کپی کردن یک خط کد، کافیست اشاره گر ماوس را به ابتدای خط مورد نظر برده و کلید ترکیبی Ctrl+C را فشار دهید.
 • برای انتقال یا حذف یک خط کد نیز می توانید مانند مورد بالا اشاره گر را به ابتدای خط برده و کلید های Ctrl+X را همزمان بفشارید.
 • می توانید با فشردن Ctrl+M+M قطعه کد مورد نظر خود را Expand یا Collapse کنید.
 • برای تبدیل یک خط کد به کامنت کلیدهای Ctrl+K+C و برای خارج کردن یک خط از حالت کامنت کلیدهای Ctrl+K+U را فشار دهید.
 • برای ایجاد الگوی property در یک کلاس، تایپ کنید prop و کلید Tab را دوبار پشت سر هم فشار دهید.
 • برای حرکت میان فایل های باز پروژه، کلید Ctrl+Tab را فشار دهید. مانند ویندوز، ویژوال استادیو پیش نمایشی از فایل های باز پروژه را نشان می دهد که به راحتی می توانید به هر کدام سوئیچ کنید.
 • window-switchبرای رفتن به حالت Full Screen در ویژوال استادیو کلید های Shift+Alt+Enter را همزمان فشار دهید. بعضی مواقع حالت تمام صفحه برای تمرکز بیشتر برنامه نویس مناسب است.
 • برای رفتن به بلاک تعریف یک متد کلید F12 را در حالی که اشاره گر ماوس را روی نام آن قرار دادید، فشار دهید.
 • کلید Ctrl+- (کلید Ctrl و کلید -) را برای بازگشت به جایی که قبلاً بودید، فشار دهید.
 • دکمه های Ctrl+Alt+ Down Arrow را برای دستیابی به تمام فایل های باز همزمان فشار دهید. ویژوال استادیو منویی برای انتخاب فایل مورد نظرتان در اختیارتان قرار می دهد.
 • برای غیر فعال کردن Add-in های ویژوال استادیو، هنگام بارگزاری ویژوال استادیو دکمه Left Shift را پائین نگه دارید.
 • برای انتخاب افقی قسمتی از کد (انتخاب ستونی)، دکمه Alt را پایین نگه دارید و با استفاده از ماوس قسمت مورد نظر خود را هایلایت کنید. این نوع انتخاب برای مواقعی که می خواهید قسمت های میانی یکسری از کدها را حذف یا کپی کنید خیلی به کار می آید. بیشتر…
 • برای تغییر Tab Order کنترل های روی یک فرم، می توانید از منوی View گزینه Tab Order را انتخاب کنید تا شماره ترتیب Tab Orderهای کنترل ها مشخص شوند. حالا به ترتیب روی کنترل ها کلیک کنید تا ترتیب Tab Order آن ها را تغییر دهید. اطلاعات بیشتر…
 • برای اینکه Splash Screen ویژوال استادیو را هنگام بارگزای ویژوال استادیو مشاهده نکنید، به شرتکات ویژوال استادیو پارامتر -nosplash را اضافه کنید. این کار باعث می شود تا ویژوال استادیو سریعتر از قبل بارگزاری شود، زیرا ویژوال استادیو در هنگام نشان دادن Splash Screen اطلاعاتی در مورد اجزا و Add-in های نصب شده را لود می کند که همین کار هم زمانی هر چند کم را نیاز دارد.

nosplash

پ.ن : شما هم اگر ترفندی برای سریعتر کد نوشتن در محیط ویژوال استادیو بلدید، در قسمت نظرات بیان کنید تا به این لیست اضافه شود.

شاید این مطالب هم برای شما خواندنی باشند :

اگر تمايل به دنبال کردن مطالب اين وبلاگ داريد، مي توانيد مشترک فيد فراسان شويد.

چطور مشترک شويم؟