بررسی دات نت 4.0 – ویژوال بیسیک 2010


این طور که به نظر می رسد علاقه مایکروسافت به اولین زبان ابداعی اش یعنی ویژوال بیسیک همچنان ادامه دارد. بعد از ویژوال بیسیک 6 خیلی ها این زبان را بی ظرفیت دانستند و پیش بینی کردند که مایکروسافت دیگر آن را ادامه نخواهد داد. بعد از نسخه های دات نتی این زبان این افراد به اشتباه خود پی بردند. ویژوال بیسیک 2010 شامل بهبودهای بسیار مفیدی است که بسیاری از برنامه نویسان این زبان به آن ها احتیاج داشتند. بسیاری از این ویژگی ها در سی شارپ نسخه 3.0 معرفی شده بودند که حالا برای برنامه نویسان ویژوال بیسیک نیز قابل دسترس اند.

قسمت سوم : تغییرات ویژوال بیسیک در نسخه 2010

Auto Implemented-Properties

این ویژگی راه سریعی برای نوشتن خصوصیات کلاس هاست. دیگر لازم نیست برای هر یک از Propertyهایی که می خواهید بنویسید، ابتدا یک فیلد Private تعریف کنید و سپس قسمت های Get و Set مروبط به آن را بنویسید، با استفاده از این ویژگی، کامپایلر ویژوال بیسیک به صورت اتوماتیک فیلد خصوصی را به صورت مخفی ایجاد می کند. برای ایجاد یک خصوصیت با پیاده سازی خودکار تنها کافیست خط عنوان Property را بنویسید. کامپایلر یک فیلد مخفی با اضافه کردن یک _ به نام Property که نوشته اید، ایجاد می کند. به طور مثال اگر مشخصته ای به نام Name را به این صورت می نویسید، کامپایلر ویژوال بیسیک فیلدی به نام _Name برای آن در نظر می گیرد. در این صورت باید توجه داشته باشید که دیگر نمی توانید شناسه _Name را در این کلاس به کار ببرید. در صورت به کار بردن چنین شناسه ای با خطای کامپایلر مواجه خواهید شد. این ویژگی اولین بار در نسخه 3.0 سی شارپ با عنوان «خصوصیات اتوماتیک» معرفی شده بود.

برای مثال در نسخه قبل ویژوال بیسیک، برای تعریف یک مشخصه که قرار است یک مقدار را بدون بررسی در خود ذخیره کند باید خطوط زیر را می نوشتیم :
Private _name As String
Public Property Name As String
Get
Return _name
End Get
Set(ByVal value As String)
_name = value
End Set
End Property

حال با استفاده از ویژگی Auto implemented-Properties با نوشتن فقط یک خط، مشخصه بالا را ایجاد می کنید :

Public Property Name As String

تغییرات ویژوال بیسیک 2010

Implicit Line Continuation

همانطور که می دانید، هر عبارت ویژوال بیسیک باید در یک خط تایپ شود. این محدودیت هایی بوجود می آورد. مثلاً در مواقعی که یک عبارت یک خط خیلی طولانی می شود، یا برای بالا بردن خوانایی برنامه، بایستی یک عبارت یک خطی به چند خط شکسته شود. تا به حال برای این کار در جایی که می خواستیم عبارت را به چند خط بشکنیم یک _ قرار می دادیم و ادامه عبارت را در خط بعدی می نوشتیم. در نسخه جدید ویژوال بیسیک می توانید به راحتی و بدون استفاده از _ عبارات را به چندین خط بشکنید، که البته این هم شرایطی دارد. به طور مثال می توانید پس از علامت کاما (,) یا یک پرانتز عبارت را به چند خط بشکنید. همچنین این کار پس از علامت } و علایم انتصاب مانند = نیز می تواند انجام گیرد. اطلاعات بیشتر…

Collection Initializers

این ویژگی نحو (Syntax) کوتاه تری برای ایجاد یک مجموعه و پر کردن آن با مقادیر اولیه فراهم می کند. این ویژگی برای مواقعی مناسب است که می خواهید یک مجموعه از مقادیر شناخته شده را ایجاد کنید. به طور مثال می خواهید لیستی از ماه های سال را در مجوعه ای قرار دهید.

Dim months As New List(Of String) From {"Farvardin", "Ordibehesht", "Khordad"}

عبارات Lambdaی چند خطی

یک عبارت Lambda یک تابع بی نام است که می تواند شامل عبارات و دستوراتی باشد که یک مقدار را برمی گردانند. در نسخه قبل ویژوال بیسیک اجازه نوشتن فقط یک دستور در عبارت Lambda را داشتید که در این نسخه این محدودیت برداشته شده و شما می توانید در چندین خط دستورات خود را بنویسید.

تعیین نسخه زبان ویژوال بیسیک برای کامپایلر

پارامتر جدیدی به خط دستور کامپایلر ویژوال بیسیک اضافه شده است که می توانید با آن به کامپایلر بگویید که فقط نحو (Syntax) نسخه خاضی از ویژوال بیسیک را بپذیرد. x/langversion:x این اختیار جدید است که می توانید به جای x از اعداد 9، 9.0 یا 10 استفاده کنید.

ایجاد از استفاده! (Generate from Usage)

در این نسخه از ویژوال بیسیک شما می توانید قبل از اینکه کلاس یا عضوی را تعریف کرده باشید، از آن استفاده کنید. سپس پیغام خطای کوچکی روی هر کدام مشاهده خواهید کرد که با کلیک کردن روی آن پیغام، ویژوال استادیو به طور خودکار stub یا پیش تعریف کلاس، متد، مشخصه، فیلد یا هر چیز دیگری که قبل از تعریف از آن استفاده کرده اید را ایجاد می کند.

Highlighting Referemces

با استفاده از این ویژگی شما می توانید با کلیک کردن روی یک شناسه، تمام خطوطی را که این شناسه در آن ها بکار رفته است را برجسته کنید. سپس با کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Down و Ctrl+Shift+Up در میان آن ها حرکت کنید.

farasun.wordpress.com

ویژوال بیسیک 2010 دارای ویژگی های دیگری همچون پشتیبانی از اشیای پویا نیز هست که ما در این مطلب به آن ها نپرداختیم. سه ویژگی آخری که در این مطلب به آن ها اشاره شد، بیشتر مربوط به محیط توسعه هستند تا ویژگی خود زبان، و این ویژگی ها میان زبان های ویژوال بیسیک 2010 و سی شارپ 4.0 مشترک هستند.

farasun.wordpress.com

برای پیگیری مطلب این وبلاگ، مشترک فید فراسان شوید! نمی دانید فید چیست! اینجا را بخوانید.