نسخه نهایی ASP.NET MVC 2 منتشر شد!


تقریباً دو روز پیش نسخه نهایی فریم ورک کدباز ASP.NET MVC 2 برای دریافت عمومی منتشر شد. این نسخه بهبودهای زیادی پیدا کرده و ویژگی های جدید بیشتری در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می دهد. این نسخه با ASP.NET MVC 1.0 کاملاً سازگار است و می تواند در کنار آن نصب شود و به صورت side by side کار کند. این یعنی شما می توانید ASP.NET MVC 2 را نصب کنید در حالی که هنوز هم از ASP.NET MVC 1.0 برای توسعه پروژه های خود استفاده می کنید. در ضمن تمام دانش، کدها و اکستنشن هایی که در ASP.NET MVC 1.0 دارید را می توانید در این نسخه به کار ببندید.

یکی از قابلیت های جدید و کاربردی این نسخه که با نام Areas شناخته می شود به شما کمک می کند تا پروژه های بزرگ را به چندین بخش کوچک تر تقسیم کنید تا بتوانید پیچیدگی پروژه را ساماندهی کنید. هر بخش یا Area معمولاً قسمت جداگانه ای از یک وب اپلیکیشن است و برای دسته بندی viewها و کنترلرها به کار می روند.

پشتیبانی از کنترلرهای غیرهمزمان در این نسخه به کنترلرها اجازه می دهد که درخواست ها را به صورت غیر همزمان پردازش کنند. این قابلیت می تواند کارایی وب اپلیکیشن هایی که با درخواست های خیلی زیاد کار می کنند را بسیار بالا ببرد.

از دیگر قابلیت های جدید این نسخه می توان به بهبودهای اعتبار سنجی مدل در سرور ساید و کلاینت ساید، پشتیبانی از مقدار پیش فرض در پارامترهای یک اکشن، کلاس های helper جدید و بهبودهای API اشاره کرد.

من قبلاً در یک مطلب کوتاه در مورد نحوه آپگیرد کردن از نسخه 1 به نسخه 2 فریم ورک ASP.NET MVC نوشته بودم. نسخه 2 را می توانید برای ویژوال استادیو 2008 و ASP.NET 3.5 از اینجا دانلود کنید. ویژوال استادیو 2010 در انتشار نهایی به صورت توکار ASP.NET MVC 2 را همراه خواهد داشت و دیگر شما نیازی به دانلود و نصب دستی این فریم ورک نخواهید داشت. در ویژوال استادیو 2010 برای آپگرید کردن پروژه هایی که با نسخه 1 نوشته شده اند به نسخه 2 یک ابزار ویزارد نیز در نظر گرفته شده است تا دیگر مجبور به استفاده از روش دستی برای آپگیرد کردن نباشید.

https://farasun.wordpress.com

سایت رسمی ASP.NET MVC | این پروژه در کدپلکس