کمی (درد دل) در مورد رشته نرم افزار


قبلاً اگر یادتان باشد، عنوان این وبلاگ «نوشته های یک دانشجوی نرم افزار» بود. با اینکه خیلی وقت است عنوان وبلاگم را تغییر دادم اما خیلی از دوستانی که قبلاً به این وبلاگ لینک دادند، همان عنوان قبلی را در عنوان لینک من دارند. حال اگر کسی از وبلاگ این دوستان روی لینک من کلیک کند با وبلاگی روبرو خواهد شد که مطالب به در بخوری در مورد «رشته تحصیلی نرم افزار» ندارد. هرچند که خیلی وقت پیش مطالبی در مورد رشته نرم افزار و مهندسی نرم افزار نوشتم اما احساس می کنم کسی که دنبال اطلاعاتی در مورد «رشته نرم افزار» است خیلی بیشتر از این ها از نوشته های یک دانشجوی نرم افزار انتظار دارد. کمبود مطالب مناسب در مورد این رشته در سطح وبلاگستان فارسی نیز بر علت های بالا اضافه شد تا من وظیفه ی خود بدانم که در این مورد بیشتر بنویسم و رشته تحصیلی که در ایران بسیار مورد بی اعتنایی قرار گرفته (البته نه از نظر تعداد داوطلبان، بلکه از نظر کیفی) است را هرچه مناسب تر معرفی کنم و در مورد مشکلات و خوبی های آن صحبت کنم.

با مقدمه ای که در بالا ذکر کردم می خواهم در این مطلب کمی در مورد رشته تحصیلی محبوبم «مهندسی نرم افزار» صحبت کنم. این روزها اگر کسی از شما بپرسد «در چه رشته ای درس می خوانی؟!» و شما در جواب آن ها بگویید «کامپیوتر» ، مطمئن باشید طرف با پوزخندی خواهد گفت : «آخه کامپیوتر هم شده رشته، پسر 10 ساله من هم بلده با کامپیوتر خیلی کارا بکنه، مخ کامپیوتره!»… باور کنید این گقتگو کاملاً واقعیست و من آن را تجربه کرده ام. البته هر کس از من این سئوال را می کند من در جوابش می گویم «نرم افزار» نه «کامپیوتر»، حداقل اینطوری جمله های بعدی پیش نخواهد آمد چون طرف فرق نرم افزار را با کامپیوتر نمی داند. البته این طرز فکرها تا حدودی هم بی ربط نیست، وقتی یک لیسانس نرم افزار یا سخت افزار نمی تواند حتی یک ویندوز نصب کند یا چند قطعه را سوار کیس کند، نمی توان بیشتر از این انتظاری داشت. این مشکل هم بر می گردد به نظام آموزشی ما و البته به دانشجویان این رشته که بعضی وقت ها واقعاً کم سواد اند. سواد، پاس کردن واحدهای درسی نیست، سواد نمره بالا گرفتن در درس های ریاضی مهندسی و اندیشه اسلامی نیست، سواد در این رشته تخصص، آگاهی و به روز بودن است.

از طرز فکر افراد در مورد این رشته بگذریم چون این امر در ماهیت رشته نرم افزار خدشه ای ایجاد نمی کند و تقریباً در مقابل مشکلات دیگر مسئله ی مهمی نیست. یکی از مشکلات دیگری که در این رشته تحصیلی وجود دارد که البته در بسیاری از رشته های دانشگاهی دیگر هم وجود دارد اما در این رشته کمی بیشتر خود را نشان می دهد، داوطلبان بسیار زیادی است که بدون توجه به زوایای مختلف رشته نرم افزار، آینده شغلی و توانایی های آن، این رشته را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می کنند. البته به نظرم این مسئله در سال های اخیر کمتر شده و رشته های جدیدتر جایگزین آن شده اند و دیگر رشته نرم افزار از مد افتاد. باور کنید خیلی ها به خاطر مد جامعه سراغ یک رشته خاص می روند. این گونه افراد پس از گذراندن دو-سه ترم واقعاً پشیمان و سرخورده می شوند و هر جا که صحبتی از انتخاب رشته می شود از این رشته بد می گویند تا عدم موفقیت خود را توجیه کنند. به هر حال چه بخواهیم چه نخواهیم این دسته از افراد طیف وسیعی از دانشجویان رشته نرم افزار را تشکیل می دهند. سعی می کنم در نوشته های بعدی در مورد انواع افرادی که رشته نرم افزار را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب می کنند بیشتر صحبت کنم تا به یک نتیجه ی مناسب برسیم.

بزرگترین مشکلی که رشته نرم افزار در محیط های آکادمیک کشور ما با آن روبرو است، سیستم آموزشی بسیار نا مناسب و نا کارآمد ماست. همان طور که می دانید رشته نرم افزار نسبت به رشته های علمی دیگر پیشرفت های سریع تر و بیش تری دارد. هر روز یک فناوری جدید معرفی می شود و نیاز به آموزش به روز در این رشته بسیار حیاتی است. این در حالی است که در کشور ما واحدهای درسی را بر اساس 10 سال قبل تنظیم کرده اند و دروس تخصصی ما با الگوهای 20 سال قبل تدریس می شوند. دانش اساتید این رشته همانی است که مثلاً در 7-8 سال قبل مدرک خود را گرفته اند و در این مدت هیچ چیز جدیدی به آن اضافه نکرده اند. البته حق هم دارند، به قول یکی از همین اساتید، بعد از گرفتن مدرک دو سال سربازی و پس از آن هم که گرفتار مشکلات ازدواج و مسئولیت زندگی شدند که اصلاً وقت به روز کردن دانش خود را نداشته و نخواهند داشت! این وضعیت وقتی وخیم تر می شود که بدانید مدیران رده بالا، سازمان های آموزش عالی و آموزش و پرورش نیز در همان 10-20 سال گذشته سیر می کنند و اقدامات نامناسبی انجام می دهند تا هر روز وضع این رشته تحصیلی مهم از دیروز بدتر شود. یکی از کارهای مهمی که در این زمینه انجام دادند، حذف پاسکال در دوره هنرستان و جایگزین نمودن آن با ویژوال بیسیک بوده است!!

به هر حال تا اینجا را داشته باشید تا در آینده بیشتر در مورد این موضوعات بحث کنیم. فقط در نظر داشته باشید که اگر می خواهید رشته نرم افزار را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه برگزینید کمی بیشتر در مورد آن تحقیق کنید و اگر می خواهید در این رشته موفق باشید باید اطلاعات و دانش خود را به روز نگه دارید و خود را برای موقعیت های بسیار سخت آماده کنید.

پ.ن : معذرت میخوام که این مطلب موضوعات پراکنده ای دارد، این را در حد یک درد دل کوچک قبول کنید.

farasun.wordpress.com

Subcribe to Farasun feedمشترک فراسان شويد

farasun.wordpress.com

مطالب مرتبط :